Navigasyon Sistemi

Navigasyon sistemi sürücünün, tanımlı bir hedefe ulaşması için gerekli olan desteği sahip olduğu harita üzerinde yapılan görsel yönlendirmeler ile sağlar. Ayrıca sistemin desteklediği sesli komut yardımıyla, sürücünün sürüş anında dikkatini dağıtmayacak şekilde optimum gidiş güzergahı sesli olarak bildirilir.

Sistemin ana komponentlerinden olan küresel konumlandırma sistemi (Global Positioning System / GPS) yardımıyla birkaç metrelik hassasiyet payı ile aracın konumunu belirlenir.


GPS’ten elde edilen güncel konum verilerinin anti blokaj sistemine ait tekerlek devir sensörlerinin sağladığı verilerle karşılaştırma işlemi ile birlikte, bilgisayar seçili rotayı hesaplama olanağını sunar. Rotayı hesaplarken ise sistemde bulunan entegre dijital haritadaki yol seçeneklerini baz alır. Entegre harita farklı sistem yapılarına bağlı olarak CD-ROM, DVD veya sabit disk üzerinde kayıtlı durumdadır.


Hedef adresin girilmesinin ardından entegre navigasyon bilgisayarı en uygun olan rotayı hesaplar ve harita üzerinde gösterir. Sürücünün navigasyon yönlendirmesini başlatması ile sistem sürekli olarak sesli ve görsel aktif hedef yönledirmesi yaparken bir yandan da sürüş esnasında hesaplanan rota güzergahını ve aracın güncel konumunu karşılaştırır. Bilgiler birbirinden farklı ise, örneğin sürücü bir trafik sıkışıklığı nedeniyle başka bir yola saptığında veya yanlışlıkla farklı bir güzergâha karar verdiğinde sistem yeni bir rota hesaplayarak sürücüyü yönlendirmeye devam eder.


A B C Ç D E F G H I İ K L M N O Ö P
R S Ş T U V X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8