Adaptif Hız Sabitleyici “ACC”

 

Adaptif hız sabitleyici "ACC"’, gelişmiş bir radar yardımıyla önde bulunan araçlara olan güvenli takip mesafesini sürekli olarak korur.

Sürücü, çok fonksiyonlu direksiyon simidi üzerinde bulunan düğmeler veya direksiyonun yanında bulunan kumanda kolu üzerinden istediği zaman bazlı takip mesafesini ayarlayabilme ve mevcut hızı sabitleyebilme imkânına sahiptir (ayar kumandası araç modeline göre değişiklik gösterebilir). Çok fonksiyonlu gösterge, konvoy halindeki sürüşler esnasında korunması gereken mesafe ile gerçek mesafeyi karşılaştırmalı olarak gösterebilmektedir.

Bir radar, araç önünde bulunan yaklaşık 200 m’lik bir alanı sürekli olarak tarar. Sürücü, gaz pedalına basarak ACC programına istediği zaman ara verebilir ve böylece gerekli durumlarda daha hızlı bir şekilde hızlanabilir. Fren veya gaz pedalına basılması, ACC fonksiyonun derhal devreden çıkmasına neden olur. Sistemin tüm bildirimleri merkezi çok fonksiyonlu gösterge üzerinden takip edilebilmektedir.

Adaptif hız sabitleyici "ACC", 30 ila 160 km/s arasındaki bir hızda (Golf), 30 ile 210 km/s arasındaki bir hızda (Passat ve Passat Variant), 30 ile 200 km/s arasındaki bir hızda (Volkswagen CC) veya 0 ile 250 km/s arasındaki bir hızda (Touareg) etkinleştirebilmektedir. Ayrıca, çift kavramalı şanzıman “DSG” ile kombine edildiğinde Golf modeli, Touareg modelinde olduğu gibi sıkışık trafikte otomatik dur-kalk desteği veren “Follow-to-Stop” özelliğini de kullanıma sunmaktadır. Bir başka deyişle çift kavramalı şanzıman “DSG”ye sahip bir Golf, manuel şanzımana sahip bir Golf’ten farklı olarak 0 ile 160 km/s arasında adaptif hız sabitleyici “ACC”yi kullanabilmektedir.

“Follow-to-Stop” fonksiyonu bulunmayan araçlarda ise sistem, aracı tam durma noktasına kadar frenleyerek durmasını sağlayabilir (Passat ve Passat Variant’ta ise "ACC" yalnızca Motor frenini kumanda eder ve hız 30 km/h değerinin altında düştüğünde devreden çıkar).

İlgili Linkler


Sürüş Destek Sistemleri
Ön Bölge Asistanı "Front Assist"


A B C Ç D E F G H I İ K L M N O Ö P
R S Ş T U V X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8