Otomatik Far Yükseklik Ayarı

Otomatik far yükseklik ayarı, seyir farlarının yüksekliğinin ve dolayısıyla da aydınlatma mesafesinin en iyi şekilde ayarlanmasını ve yolun optimum şekilde aydınlatılmasını sağlar.

Far yükseklik ayarı, tüm yük koşullarında aydınlatma mesafesinin aynı kalmasını sağlar ve karşıdan gelenlerin gözlerin kamaşmasını önler. Farlar, otomatik gerçekleşen ayarlama esnasında eğime ve yük durumuna göre uyarlanır. Otomatik far yükseklik ayarı için genelde iki farklı sistem kullanılır: bir statik bir de dinamik çözüm. Statik düzeltme yolcu ve bagaj tarafından oluşan ek yükleri dengelerken, dinamik sistem far ayarını kalkış, hızlanma ve frenleme esnasında da düzeltmektedir.

Kontrol ünitesi statik düzeltme esnasında eğim sensörlerinden gelen sinyallerle birlikte elektronik takometre ve ABS kontrol ünitesinden gelen sinyalleri de değerlendirir. Böylece sistem, aracın durması ve aracın sürekli hareket etmesi arasındaki farkı algılayabilir.

Volkswagen’in otomatik far yükseklik ayarı, her sürüş durumunda aydınlatma mesafesinin doğru şekilde ayarlanmış olmasını garanti eder. Kontrol ünitesi yukarıda belirtilen durumlara ek olarak hız sinyallerindeki değişimi de (hızlanma ve frenleme) algılar. Bu ek sinyallerin işlenmesi, belirgin oranda daha yüksek performanslı bir kontrol ünitesi gerektirir. Aydınlatma mesafesini saliseler gibi kısa sürelerde gerçekleştirmek amacıyla ayar motoru da daha yüksek bir ayar hızına sahiptir. Bununla birlikte, Xenon farlı bir araçta, otomatik aydınlatma mesafesi bulunması yasal olarak zorunludur.


A B C Ç D E F G H I İ K L M N O Ö P
R S Ş T U V X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8