Kendiliğinden Kararan İç Dikiz Aynası

Kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, gece araç kullanırken arkadaki araçların farlarından dolayı sürücünün gözünün kamaşmasını önleyerek daha fazla konfor ve güvenlik için önemli bir katkı sağlar.

İç dikiz aynasının üzerinde yer alan elektronik kontrol ünitesi ve iki adet foto sensörünün oluşturduğu sistemin çalışma prensibinde sensörler aracın ön ve arka bölümünden gelen ışıkları sürekli takip eder ve doğru zamanda otomatik kararmayı sağlaması için elektronik kontrol ünitesine bilgi verir. Pratikte, aracın arkasından gelen ışık, önden gelenden fazla ise, ayna uygun şekilde karartılır.

Kararma fonksiyonunun gerçekleşebilmesi için ayna yüzeyi, cep telefonlarındaki LCD ekran yapısına benzer bir şekilde elektrolitlerden oluşan bir katmana sahiptir. Bu elektrolitler ise şekilleri birbirinin aynısı olan kristallerden oluşur. Bu yüzeye belli bir gerilimin uygulanması, sonucu kristallerin belirli bir açıyla yönlenmesi sağlanır ve bu açı, yansıtılan ışığın miktarını belirler. Bu işlemde gerilimin gücü kararmanın derecesini belirler.

Kararma etkisi ve ardından gerçekleşen aydınlanma, neredeyse gecikmesiz ve kademesiz şekilde gerçekleşir. Bu nedenle sürücü yolculuk sırasında aynayı elle kumanda etmek zorunda olmadığından ve dikkatinin dağılması engellendiğinden dolayı önemli ölçüde güvenlik sağlanır.


A B C Ç D E F G H I İ K L M N O Ö P
R S Ş T U V X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8